safety storage under bench cabinet type tested in accordance with EN 14470-1 model UB90.060.140.UL.S2T
(castors with plinth are available on request)
light grey (RAL 7035), interior equipment with 1 x perforated insert (stainless steel 1.4016), 1 x bottom collecting sump, 1 x drawer (stainless steel 1.4301), 1 x perforated insert (stainless steel 1.4016)
Certification
- Fire resistance 90 minutes
- type tested in accordance with EN 14470-1
- DIN EN 16121/16122 conformity
- GS certified
- CE compliant
- UL/ULC 1275 listed
Function / construction
- Robust construction and longevity: body made of powder-coated sheet steel
- User-friendly and safe: door and drawer remain open in any position, interior of the cabinet completely visible — access to all containers, 93° opening of the wing door
- No unauthorised use: door and drawer lockable with cylinder lock and locking state indicator (red/green)
- Mobile: castors with plinth (optionally available), easy moving of the cabinet
- Ventilation: integrated air ducts ready for connection (DN 50) to a technical exhaust system
Order No.
37070-001-30414
Parcels or general cargo are usually delivered within one week of the delivery date. In the case of dispatch via a special forwarding agent (for safety storage cabinets and hazardous substance workstations), delivery is carried out regularly after all necessary delivery information (e.g. checklists) has been provided, on average within 10 working days after the provision date. The exact delivery period (provision time + delivery time) can be found in the detailed order confirmation or as a guide from your asecos contact person.

SCOPE OF SERVICES DELIVERY FREE DOMICILE (LFH):
- Delivery including packaging material to behind the first locked door at ground level
- on a one-way pallet (without overcoming steps, stairs, etc.)

SCOPE OF SERVICES DELIVERY FREE PLACE OF USE (LFV)
goes beyond this:
- - Delivery will be notified by asecos
- - highly recommended if you do not have your own trained staff available
The benefits for you:
- the installation at the desired location in the building (installation must be possible in advance
be clarified on the basis of a transport questionnaire to be completed by the customer) - the alignment of the cabinet
- taking away the packaging material
Not included are:
- - Use of crane or similar
- - A transfer time longer than 30 minutes
... that our experts are always available to advise you?
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
| External dimensions W x D x H (mm) | 55.20'' x 22.60'' x 23.62'' mm |
| Internal dimensions W x D x H (mm) | 50.35'' x 17.80'' x 19.76'' mm |
| Depth with open doors (mm) | 990.00 mm |
| Net weight configuration | 225.50 kg |
| Fire resistance level | 90 minutes |
| CE compliant | yes (1) |
| GS certified | yes (1) |
| Standard 1 | EN 14470-1 |
| Standard 2 | EN 16121/16122 |
| UL 1275 listed | yes |
| TSA | No (0) |
| Door open arrest system | No (0) |
| Door opening angle | 93 ° |
| Extraction air (mm) | 50 DN |
| Differential pressure 10 times air change (EK5/AK4) (Pa) | 1 Pa |
| Minimum exhaust air quantity 10 times (m³/h) | 3 m³/h |
| Number of storage levels | 2 piece |
| Max. load of perforated insert (kg) | 75.00 kg |
| Capacity of bottom collecting sump (ltr.) | 22.00 litres |
| ecl@ss 14.0 | 40-06-01-04 |
| UNSPSC code | 24112402 |
| Customs tariff number | 94032080 |
| GTIN | 4054923223714 |