Recirculating air filter storage cabinet model SLX.230.060.MH.R
light grey (RAL 7035), interior equipment with 6 x pull-out shelf (panel/PP melamine resin-coated)
Certification
- DIN EN 16121/16122 conformity
- GS certified
- CE compliant
Function / construction
- Robust construction and longevity: cabinet body made of powder-coated sheet steel, safety elements assembled outside the storage compartment for increased protection against corrosion
- Two in one: two hermetically separated storage compartments allow the isolated storage of acids and bases in one cabinet
- No unauthorised use: door lockable with profile cylinder (integration in an existing locking system possible)
- Easy alignment: adjusting aids to compensate for uneven floor
Recirculating air filter module
- Ideal for the direct installation in working areas – very low noise, only approx. 39 dB (A)
- With multi-stage wideband filter
- Monitoring electronics for extraction incl. cool-device cable and power plug
- Optical and acoustical alarm including potential-free alarm contact
- Display with innovative touch panel
- Manual check of the filter saturation
Order No.
32942-001-30615
NOTE:
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
¹ Ex works: The item price does not include delivery and delivery costs.
² Carriage paid: The item price includes free delivery to behind the first locked door.
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
When separate or additional orders of accessories and cabinet interiors (eg. shelves, perforated metal plate, etc.) are placed the purchase price is ex works plus packaging, freight costs and VAT (In consideration of the size and weight we will choose the best shipping method for you).
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
¹ Ex works: The item price does not include delivery and delivery costs.
² Carriage paid: The item price includes free delivery to behind the first locked door.
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
When separate or additional orders of accessories and cabinet interiors (eg. shelves, perforated metal plate, etc.) are placed the purchase price is ex works plus packaging, freight costs and VAT (In consideration of the size and weight we will choose the best shipping method for you).
... that our experts are always available to advise you?
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
| External dimensions W x D x H | 600 x 615 x 2300 mm |
| Internal dimensions W x D x H | all compartments: 485 x 565 x 1865 mm |
| Depth with open doors | 1,119.00 mm |
| Net weight configuration | 206.40 kg |
| Fire resistance level | No fire resistance |
| CE compliant | yes (1) |
| GS certified | yes (1) |
| According to standard | EN 16121/16122 |
| Automatic door closing system | No (0) |
| Door open arrest system | No (0) |
| Power consumption in operation | 120 W |
| Maximum current consumption | 0.5 A |
| Nominal voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Number of storage levels | 6 piece |
| Max. load of drawers | 25 kg |
| Volume of pull-outs | 11.00 litres |
| Total storage capacity of 1 L laboratory glass bottles | 100 piece |
| Total storage capacity of 1 L laboratory PE bottles | 100 piece |
| Total storage capacity of 2.5 L laboratory glass bottles | 32 piece |
| ecl@ss 14.0 | 40-06-01-07 |
| UNSPSC code | 24112402 |
| Customs tariff number | 94032080 |
| GTIN | 4054923109414 |