IBC station made of polyethylene
- Made of polyethylene, blue
- With galvanised grid
- Storage capacity: for 3 x 1000-L-IBC
- Accessible by forklift
- Dimensions (mm): 3640 x 1800 x 450
Order No.
40054
For parcels or general cargo delivery, delivery usually takes place within one week of the delivery date. When shipping via a special shipping company (for safety cabinets and hazardous substance workstations), delivery takes place regularly, once all the necessary delivery information (e.g. checklists) is available, on average within 10 working days.

Scope of services Delivery free of charge (LFH):
- Delivery included Packaging material up to behind the first locked door at ground level
- on a disposable pallet (without climbing steps, stairs, etc.)
... that our experts are always available to advise you?
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
| External dimensions W x D x H | 3640 x 1800 x 450 mm |
| Weight | 240 kg |
| Material | polyethylene |
| Storage capacity | 3 x 1000-L-IBC |
| Sump capacity | 1000 litres |
| Load capacity in kg | 6,000 kg |
| Max. load capacity in kg/position | 2,000 kg/storage area |
| Grid | without PE storage platform |
| plinth version | accessible |
| ecl@ss 11.0 | 40-06-02-09 |
| Customs tariff number | 39239000 |
| GTIN | 4055661025264 |