Safety storage cabinet type tested in accordance with EN 14470-1 model Q30.195.116
Body colour anthracite grey, with wing doors in light grey (RAL 7035), interior equipment with 6 x drawer (sheet steel powder-coated)
Certification
- Fire resistance 30 minutes
- type tested in accordance with EN 14470-1
- DIN EN 16121/16122 conformity
- CE compliant
Function / construction
- Robust construction and longevity: triple hinged door, cabinet body made of melamine resin and flame retardant special plates, safety elements assembled outside the storage compartment for increased protection against corrosion, doors with metal front as well as scratch-and impact-resistant surface, easy to clean
- Easy handling with comfort: doors stop in any position, self-closing in the event of fire
- No unauthorised use: doors lockable with profile cylinder (integration in an existing locking system possible)
- Easy transport: integrated transport base with removable, optional base cover or adjusting aids with base cover
- Ventilation: integrated air ducts ready for connection (DN 75) to a technical exhaust system
Order No.
31003-061-33649
NOTE:
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
¹ Ex works: The item price does not include delivery and delivery costs.
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
¹ Ex works: The item price does not include delivery and delivery costs.
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
| External dimensions W x D x H | 1164 x 620 x 1947 mm |
| Internal dimensions W x D x H | 1050 x 519 x 1626 mm |
| Depth with open doors | 1 153,00 mm |
| Entry width transport base | 1 012 mm |
| Entry height transport base | 90 mm |
| Net weight configuration | 321,00 kg |
| Fire resistance level | 30 minutes |
| FM 6050 approved | No |
| CE compliant | yes (1) |
| GS certified | No (0) |
| According to standard | EN 14470-1 |
| According to standard | EN 16121/16122 |
| Automatic door closing system | No (0) |
| Door open arrest system | No (0) |
| Door opening angle | 90 ° |
| extraction air connection | 75 DN |
| Differential pressure (10 times air change EK5/AK4) | 10 Pa |
| Minimum exhaust air quantity 10 times | 9 m³/h |
| Number of storage levels | 6 piece |
| Max. load of drawers | 60 kg |
| Volume of pull-outs | 29.00 litres |
| Total storage capacity of 1 L laboratory glass bottles | 240 piece |
| Total storage capacity of 1 L laboratory PE bottles | 240 piece |
| Total storage capacity of 2.5 L laboratory glass bottles | 15 piece |
| ecl@ss 14.0 | 40-06-01-09 |
| UNSPSC code | 24112402 |
| Customs tariff number | 94032080 |
| GTIN | 4054923140660 |