Safety storage cabinet type tested in accordance with EN 14470-1 model S90.129.060.WDAS
light grey (RAL 7035), interior equipment with 3 x drawer (sheet steel powder-coated)
Certification
- Fire resistance 90 minutes
- type tested in accordance with EN 14470-1
- DIN EN 16121/16122 conformity
- GS certified
- CE compliant
Function / construction
- Robust construction and longevity: triple hinged door, body made of powder-coated sheet steel, safety elements assembled outside the cabinet for increased protection against corrosion
- User-friendly and safe (model .WDAS): door open arrest system, convenient and safe removal or storage of containers
- No unauthorised use: door lockable with profile cylinder (integration in an existing locking system possible)
- Easy alignment: adjusting aids to compensate for uneven floor
- Ventilation: integrated air ducts ready for connection (DN 75) to a technical exhaust system
Order No.
30239-001-33741
NOTE:
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
All prices are only valid for UK mainland, excluding islands (price on application).
All prices are subject to a surcharge for remote areas.
¹ Ex works: The item price does not include delivery and delivery costs.
² Behind first door: The item price includes free delivery to behind the first locked door.
³ To point of use: The item price includes free delivery to final point of use.
REMOTE AREAS:
Scotland: AB, DD, FK, HS, IV, KW, KY, PA, PH and ZE is price on appliaction
England: EX, PL, TQ, TR
Wales: all postcodes except CF, LL11-LL14, NP and SA1-SA15
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
When separate or additional orders of accessories and cabinet interiors (eg. shelves, perforated metal plate, etc.) are placed the purchase price is ex works plus packaging, freight costs and VAT (In consideration of the size and weight we will choose the best shipping method for you).
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
All prices are only valid for UK mainland, excluding islands (price on application).
All prices are subject to a surcharge for remote areas.
¹ Ex works: The item price does not include delivery and delivery costs.
² Behind first door: The item price includes free delivery to behind the first locked door.
³ To point of use: The item price includes free delivery to final point of use.
REMOTE AREAS:
Scotland: AB, DD, FK, HS, IV, KW, KY, PA, PH and ZE is price on appliaction
England: EX, PL, TQ, TR
Wales: all postcodes except CF, LL11-LL14, NP and SA1-SA15
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
When separate or additional orders of accessories and cabinet interiors (eg. shelves, perforated metal plate, etc.) are placed the purchase price is ex works plus packaging, freight costs and VAT (In consideration of the size and weight we will choose the best shipping method for you).
... that our experts are always available to advise you?
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
| External dimensions W x D x H | 596 x 616 x 1298 mm |
| Internal dimensions W x D x H | 450 x 524 x 1072 mm |
| Depth with open doors | 1,134.00 mm |
| Net weight configuration | 200.00 kg |
| Fire resistance level | 90 minutes |
| CE compliant | yes (1) |
| GS certified | yes (1) |
| According to standard | EN 14470-1 |
| According to standard | EN 16121/16122 |
| ATEX label | II 2 G Ex h IIC T6 Gb |
| Automatic door closing system | No (0) |
| Door open arrest system | yes (1) |
| Door opening angle | 89 ° |
| extraction air connection | 75 DN |
| Differential pressure (10 times air change EK5/AK4) | 5 Pa |
| Minimum exhaust air quantity 10 times | 3 m³/h |
| Number of storage levels | 3 piece |
| Max. load of drawers | 25 kg |
| Volume of pull-outs | 4.50 litres |
| Total storage capacity of 1 L laboratory glass bottles | 36 piece |
| Total storage capacity of 1 L laboratory PE bottles | 36 piece |
| Total storage capacity of 2.5 L laboratory glass bottles | 18 piece |
| ecl@ss 14.0 | 40-06-01-09 |
| UNSPSC code | 24112402 |
| Customs tariff number | 94032080 |
| GTIN | 4054923134072 |
| Coupled doors (one-handed operation) | No (0) |