combi safety storage cabinet type tested in accordance with EN 14470-1 model K90.196.120.MF.FWAS
light grey (RAL 7035), interior equipment with 3 x shelf, 1 x perforated insert, 1 x bottom collecting sump (sheet steel powder-coated), 4 x pull-out shelf (panel/PP melamine resin-coated)
Certification
- Fire resistance 90 minutes
- type tested in accordance with EN 14470-1
- DIN EN 16121/16122 conformity
- GS certified
- CE compliant
Function / construction
- Robust construction and longevity: triple hinged door, body made of powder-coated sheet steel, safety elements assembled outside the cabinet for increased protection against corrosion
- Two in one: 2 compartments (vertical seperated) allow the storage of flammable liquids and aggressive chemicals in one cabinet
- No unauthorised use: doors lockable with profile cylinder (integration in an existing locking system possible) / cylinder lock
- Easy alignment: adjusting aids to compensate for uneven floor
- Ventilation: integrated air ducts ready for connection (DN 75) to a technical exhaust system
Order No.
30333-001-33838
Parcels or general cargo are usually delivered within one week of the delivery date. In the case of dispatch via a special forwarding agent (for safety storage cabinets and hazardous substance workstations), delivery is carried out regularly after all necessary delivery information (e.g. checklists) has been provided, on average within 10 working days after the provision date. The exact delivery period (provision time + delivery time) can be found in the detailed order confirmation or as a guide from your asecos contact person.

SCOPE OF SERVICES DELIVERY FREE DOMICILE (LFH):
- Delivery including packaging material to behind the first locked door at ground level
- on a one-way pallet (without overcoming steps, stairs, etc.)

SCOPE OF SERVICES DELIVERY FREE PLACE OF USE (LFV)
goes beyond this:
- - Delivery will be notified by asecos
- - highly recommended if you do not have your own trained staff available
The benefits for you:
- the installation at the desired location in the building (installation must be possible in advance
be clarified on the basis of a transport questionnaire to be completed by the customer) - the alignment of the cabinet
- taking away the packaging material
Not included are:
- - Use of crane or similar
- - A transfer time longer than 30 minutes
... that our experts are always available to advise you?
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
| External dimensions W x D x H | 1197 x 617 x 1969 mm |
| Internal dimensions W x D x H |
left: 450 x 522 x 1742 top right: 491 x 542 x 862 bottom right: 491 x 542 x 862 mm |
| Depth with open doors | 1,178.00 mm |
| Net weight configuration | 524.00 kg |
| Fire resistance level | 90 minutes |
| CE compliant | yes (1) |
| GS certified | yes (1) |
| According to standard | EN 14470-1 |
| According to standard | EN 16121/16122 |
| Automatic door closing system | No (0) |
| Door open arrest system | yes (1) |
| Door opening angle | 89 ° |
| extraction air connection | 75 DN |
| Differential pressure (10 times air change EK5/AK4) | 5 Pa |
| Differential pressure (30 times air change) | 28 Pa |
| Minimum exhaust air quantity 10 times | 9 m³/h |
| Recom. exhaust air quantity 30 times | 29 m³/h |
| Number of storage levels | 8 piece |
| Max. load of drawers | 25 kg |
| Max. load of shelves | 30.00 kg |
| Max. load of perforated insert | 75.00 kg |
| Volume of pull-outs | 11.00 litres |
| Capacity of bottom collecting sump | 22.00 litres |
| Total storage capacity of 1 L laboratory glass bottles | 148 piece |
| Total storage capacity of 1 L laboratory PE bottles | 148 piece |
| Total storage capacity of 2.5 L laboratory glass bottles | 62 piece |
| ecl@ss 14.0 | 40-06-01-02 |
| UNSPSC code | 24112402 |
| Customs tariff number | 94032080 |
| GTIN | 4054923137219 |