cabinet for chemicals incl. type 30 safety box model CS.195.105.F.WDFW
Body colour anthracite grey (RAL 7016), with glass-paneled wing doors in Pure white (RAL 9010), interior equipment with 3 x pull-out shelf (sheet steel/polypropylene powder-coated)
Certification
- DIN EN 16121/16122 conformity
Function / construction
- Robust construction and longevity: robust, high-quality, scratch-resistant outer body with powder-coated textured surface
- No unauthorised use: doors lockable with cylinder locking (integrated in the turning handle)
- Easy alignment: adjusting aids to compensate for uneven floor
- Type 30 safety box: for proper storage of flammable hazardous materials in work rooms, according to EN 14470-1 (type 30) and TRGS 510, 2 self-closing hinged doors, bottom collecting sump, powder-coated steel with 8.5 litres volume and exhaust air connection (DN 75) for technical ventilation of the safety box
Order No.
30849-050-30858
NOTE:
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
¹ Ex works: The item price does not include delivery and delivery costs.
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
¹ Ex works: The item price does not include delivery and delivery costs.
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
... that our experts are always available to advise you?
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
| External dimensions W x D x H | 1055 x 520 x 1950 mm |
| Internal dimensions W x D x H | 995 x 495 x 1835 mm |
| Net weight configuration | 192,50 kg |
| Fire resistance level | No fire resistance |
| CE compliant | No (0) |
| GS certified | No (0) |
| According to standard | EN 16121/16122 |
| Automatic door closing system | No (0) |
| Door open arrest system | No (0) |
| Extraction air connection | 75 DN |
| Minimum exhaust air quantity 10 times | 9 m³/h |
| Number of storage levels | 3 piece |
| Max. load of drawers | 30 kg |
| Volume of pull-outs | 33.00 litres |
| Total storage capacity of 1 L laboratory glass bottles | 96 piece |
| Total storage capacity of 1 L laboratory PE bottles | 96 piece |
| Total storage capacity of 2.5 L laboratory glass bottles | 36 piece |
| ecl@ss 14.0 | 40-06-01-03 |
| UNSPSC code | 24112402 |
| Customs tariff number | 94032080 |
| GTIN | 4054923058378 |