Bunded spill flooring made of steel
- Made of steel Galvanised
- With galvanised grid
- Certified safety in accordance with the STAWA-R technical regulations
- Dimensions (mm): 2500 x 1000 x 123
Order No.
23067
NOTE:
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
² Carriage paid: The item price includes free delivery to behind the first locked door.
³ Free delivery: The item price includes delivery free point of use and thus installation at the desired place of use in the building.
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
When separate or additional orders of accessories and cabinet interiors (eg. shelves, perforated metal plate, etc.) are placed the purchase price is ex works plus packaging, freight costs and VAT (In consideration of the size and weight we will choose the best shipping method for you).
When configuring a safety cabinet, please adhere to the applicable national rules and regulations for the storage of hazardous substances. If you are unsure, the asecos experts will be happy to help you further.
PRICE INFORMATION:
All prices are net prices and are subject to VAT.
² Carriage paid: The item price includes free delivery to behind the first locked door.
³ Free delivery: The item price includes delivery free point of use and thus installation at the desired place of use in the building.
In the event that material and auxiliary materials, freight, toll, customs and energy costs, wages, etc. increase unforeseeably during the term of the contract, we reserve the right to increase or recalculate the price accordingly.
When separate or additional orders of accessories and cabinet interiors (eg. shelves, perforated metal plate, etc.) are placed the purchase price is ex works plus packaging, freight costs and VAT (In consideration of the size and weight we will choose the best shipping method for you).
... that our experts are always available to advise you?
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
| External dimensions W x D x H | 2500 x 1000 x 123 mm |
| Weight | 223,5 kg |
| Material | steel |
| Surface | galvanised |
| Accreditation AbZ | No |
| Accreditation Stawa-R | Yes |
| Sump capacity | 210 litres |
| Max. load capacity in kg/m² | 5.000 kg/m² |
| Passable | Yes |
| with castors | No |
| Grid | galvanised |
| max. approv. wheel load | 2.000 kg |
| ecl@ss 11.0 | 40-06-02-03 |
| Customs tariff number | 73269040 |
| GTIN | 4250101136511 |