Bunded spill flooring made of steel
- Made of steel Galvanised
- With galvanised grid
- Certified safety in accordance with the STAWA-R technical regulations
- Dimensions (mm): 2500 x 1000 x 123
Order No.
8815
For parcels or general cargo delivery, delivery usually takes place within one week of the delivery date. When shipping via a special shipping company (for safety cabinets and hazardous substance workstations), delivery takes place regularly, once all the necessary delivery information (e.g. checklists) is available, on average within 10 working days.

Scope of services Delivery free of charge (LFH):
- Delivery included Packaging material up to behind the first locked door at ground level
- on a disposable pallet (without climbing steps, stairs, etc.)
... that our experts are always available to advise you?
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
Get in touch with us today. Whether by telephone on +49 6051 9220-0, by email at info@asecos.com or via live chat – we are here for you.
| External dimensions W x D x H | 2500 x 1000 x 123 mm |
| Weight | 180 kg |
| Material | steel |
| Surface | galvanised |
| Accreditation AbZ | No |
| Accreditation Stawa-R | Yes |
| Sump capacity | 210 litres |
| Max. load capacity in kg/m² | 5.000 kg/m² |
| Passable | Yes |
| with castors | No |
| Grid | galvanised |
| max. approv. wheel load | 450 kg |
| ecl@ss 11.0 | 40-06-02-03 |
| Customs tariff number | 73101000 |
| GTIN | 4250101113628 |